Bóbr jest zwierzęciem podlegającym ochronie.
W stosunku do tego gatunku obowiązują określone ustawowo zakazy, m.in. zabijania, płoszenia, odłowy, niszczenia ich siedlisk, nor i tam. Zakaz można ominąć wyłącznie po uzyskaniu zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Regulacja liczebności możliwa jest tylko gdy zwierzęta powodują poważne szkody w gospodarce rolnej, leśnej lub rybackiej, bądź stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego. Decyzja o redukcji populacji nie jest zalecana, uważana jest za nieskuteczną i wydawana jest jedynie w sytuacjach gdy inne działania nie są skuteczne.
Za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim odpowiada Skarb Państwa, ale przykładowo naprawa drogi gminnej podmywanej przez wodę piętrzoną w rowie przez bobry nie może być finansowana ze środków przeznaczonych na wypłatę odszkodowań.
Rozrastająca się populacja bobrów powoduje duże utrudnienia w rolnictwie. Zatamowane sa cieki wodne, a nawet rowy melioracyjne, powodują rozlewiska na polach i łąkach. To uniemożliwia prowadzenie gospodarki rolnej.