Urząd Miejski w Gołdapi
19-500 Gołdap
Pl. Zwycięstwa 14
Tel. 087 615-60-00, 0-87 615-00-68
Fax. 087 615-08-00
sekretariat@goldap.pl
www.goldap.pl
Gmina Gołdap położona jest w północno - wschodniej części województwa warmińsko - mazurskiego. Stanowi fragment obszaru funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski”. Gmina Gołdap zajmuję powierzchnię 36 164 ha (w tym miasto - 1 720 ha i obszar wiejski 34 444 ha) i zamieszkuje ją około 20 396 tys. mieszkańców (w tym miasto 13 641 i obszar wiejski 6 755). Gołdap otrzymała prawa miejskie w 1570 roku. Wśród pierwszych osadników byli Polacy, Niemcy, Francuzi i Szwajcarzy. Kraina na terenie której leży miasto, to tzw. Mazury Garbate (nazwę zawdzięczają polodowcowym wzgórzom).
Gmina Gołdap jest ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym, leżącym na skraju Garbu Szeskiego, nad rzeką Gołdapą, w pobliżu granicy z Rosją, tam gdzie rozciąga się legendarna Puszcza Romincka z Parkiem Krajobrazowym. Znajduje się tu pięć rezerwatów przyrody z unikalnymi okazami fauny i flory. Dzięki czystemu naturalnemu środowisku oraz walorom przyrodniczo - krajobrazowym jest to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w kraju. W Gołdapi nie ma wielkiego przemysłu. Szanse dla rozwoju gminy stworzyło otwarcie w 1995 roku przejścia granicznego Gołdap - Gusiew oraz w 1996 r. Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Miasto od października 2000 roku posiada status uzdrowiska klimatyczno – borowinowego o profilu leczniczym obejmującym schorzenia narządów ruchu, reumatyczne, reumatologiczne i stany pourazowe oraz niektóre choroby układu oddechowego i nerwowego, a także choroby kobiece. Usługi sanatoryjne prowadzi Sanatorium Uzdrowiskowe "Wital". W Gołdapi mieści się nowo otwarty kompleks sportowo – rekreacyjny: Hala – Basen.
Możliwości inwestycje gminy Gołdap wiążą się ściśle z produkcją niezagrażającą środowisku naturalnemu, toteż zauważa się coraz większe zainteresowanie inwestorów produkujących ekoenergię, choćby poprzez instalowanie wiatraków. W wiejskiej części gminy Gołdap coraz częściej pojawiają się gospodarstwa agroturystyczne - są tu znakomite warunki przyrodniczo - geograficzne do prowadzenia tego rodzaju przedsięwzięć.
Gołdap leży nad jeziorem Gołdapskim; w pobliżu mieści się Piękna Góra, która każdego roku przyciąga licznych miłośników sportów zimowych: znajdują się na niej trasy zjazdowe, wyciągi narciarskie oraz kilkuset-metrowa kolejka krzesełkowa. Drugą górą atrakcyjną turystycznie jest Tatarska Góra (308 m n.p.m.) u podnóża której znajduje się hodowla zwierząt w miejscowości Zatyki.
W podmiejskim Lesie Kumiecie udostępniono zwiedzającym kompleks poniemieckich bunkrów, pozostałości po kwaterze Luftwaffe z okresu drugiej wojny światowej.
Niewątpliwie największym atutem ziemi gołdapskiej jest środowisko geograficzne i przyrodnicze. Okolice Gołdapi należą do najczystszych w kraju. Morenowe Szeskie Wzgórza, lasy, jeziora i czyste powietrze czynią to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym przez cały rok dla turystów i miłośników sportów. Pobliskie jeziora przyciągają wędkarzy i żeglarzy. Miłośnicy wędrówek pieszych, rowerowych i kajakowych mogą korzystać z oznaczonych tras, choćby kajakowej - Gołdapą do Węgorapy. Rowerzyści coraz częściej korzystają z nieczynnych nasypów kolejowych.
Do najważniejszych zabytków na terenie Gminy Gołdap można zaliczyć następujące obiekty: kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła wzniesiony w centrum Gołdapi, w latach 1570 - 1580 i wielokrotnie przebudowywany, kościół parafialny św. Leona wybudowany w roku 1894 w stylu neogotyckim (Kościół ten ma trzy drewniane ołtarze). W kościele znajduje się także ambona z baldachimem o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej oraz organy z początku XX wieku. Kościół ten jest jedynym po wojnie niezniszczonym kościołem w Gołdapi.), wieża ciśnień z przełomu XIX i XX w., kompleks poniemieckich bunkrów – kwatera Luftwaffe z drugiej wojny światowej, XIX - wieczne domy przy ulicach: Górnej, Mazurskiej, Tatyzy, para mostów kolejowych w Botkunach nad doliną Jarki na nieczynnej linii Botkuny - Żytkiejmy z 1910 r., zespół pałacowy z połowy XIX w. w Galwieciach; dwory XIX - wieczne w Wilkasach i Niedrzwicy.