Urzad Miasta Ełku
ul. Piłsudskiego 4
19-300 Ełk
Tel. tel. 87/732-62-00
Fax. 087/732-62-30
www@um.elk.pl
www.elk.pl
Sercem powiatu jest miasto Ełk – trzecie, co do wielkości miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Spośród wielu polskich miast, Ełk wyróżnia się swym położeniem nad Jeziorem Ełckim. Jezioro usytuowane w samym centrum miasta zachwyca nie tylko ełczan, ale i turystów. Nadbrzeżem jeziora ciągnie się atrakcyjnie zagospodarowana promenada, wzdłuż której usytuowana jest baza noclegowo-gastronomiczna. Puby i restauracje zapewnią różnorodność smaków i atrakcji w trakcie pobytu w mieście.
W chwili obecnej Ełk jest znaczącym ośrodkiem przemysłu: elektrotechnicznego, motoryzacyjnego, spożywczego i drzewnego. Funkcjonuje tutaj podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, skupiająca szereg małych i średnich przedsiębiorstw, stanowiących o rozwoju gospodarczym miasta. Ełk jest stolicą Diecezji Ełckiej Kościoła Katolickiego oraz siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego. Funkcjonuje w nim Centrum Studiów Bałtyckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Filia Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, a także Mazurski Ośrodek Regionalny Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Znajdują się tutaj delegatury i filie instytucji wojewódzkich: Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Konserwatora Zabytków, Inspekcji Handlowej i Inspekcji Farmaceutycznej.
Najważniejsze atrakcje miasta:
- Ełcka Kolej Wąskotorowa powstała w latach 1910 – 1917, zabytek techniki. Ełk znajduje się w gronie zaledwie kilku miast w Polsce posiadających ten niezwykły środek lokomocji. Wśród turystów popularne są przejazdy wagonikami w stylu retro, które zabierają podróżnych w najpiękniejsze okolice Powiatu Ełckiego. W celu uatrakcyjnienia podróży „pod parą” można dodatkowo połączyć ją ze spływami kajakowymi, ogniskiem czy też wycieczkami pieszymi lub rowerowymi po okolicy – taką możliwość daje wstąpienie na szlak „Ełcka kolej na kajaki – z Mazur na Biebrzę”.
- Wieża Ciśnień w Ełku zbudowana w 1895 r., ul. 11-go Listopada. Wieża była jednym z lementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Woda pozyskiwana z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie 4 km od Ełku, gromadzona była w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją przewodem 7 km do wieży ciśnień, gdzie wyniesiona na maksymalną wysokość nabierała odpowiednich wartości ciśnienia i poprzez 30-kilometrową sieć rozdzielczą płynęła do 80% (tj. 20 tys.) ełczan. Korzystano z niej przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy. W środku wieży mieści się Muzeum Kropli Wody gdzie można zobaczyć oryginalne urządzenia techniczne służące niegdyś do zaopatrywania miasta w wodę pitną.
- Kościół p/w Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku w stylu neogotyckim (1847 – 1850) przy ul. Wojska Polskiego. Wzniesiony w XV wieku, odbudowany w 1847 r. W postaci jaką widzimy dzisiaj istnieje dopiero od roku 1925. Posiada ornamentalną dekorację w stylu kaszubsko - mazurskim. Duże wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Na wysokiej wieży w każde południe grany jest na cztery strony świata hymn Ełku.
- Kościół Katedralny p/w Św. Wojciecha w stylu neogotyckim (1853 – 1895), ul. Kościuszki;
- Budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Kościuszki 9 - budynek z początku XX wieku w stylu eklektycznym, obiekt zabytkowy klasy I.
- XIX-wieczna zabudowa centrum miasta Ełku z odrestaurowanym zespołem secesyjnych i eklektycznych kamienic przy ulicach: Wojska Polskiego nr 15 i 57; Mickiewicza 11; Armii Krajowej nr 10, 18, 20, 21, 23, 25, 33, 35, 37, 42, 58; 3-go Maja 10; Chopina 12;
- Ruiny dawnego Zamku Krzyżackiego z XIV wieku i późniejszą przebudową, ul. Zamkowa. W odległych czasach na wysepce Jeziora Ełckiego powstała pierwsza strażnica Jaćwingów. W latach 1398-1406 na jej miejscu Krzyżacy wznieśli najpierw drewniany, a potem kamienny zamek. Jego budowę nadzorował ówczesny komtur, późniejszy Wielki Mistrz Zakonu - Urlich von Jungingen (jeden z bohaterów „Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza). W XIX wieku wyspę połączono groblą i mostem z lądem. W XIX wieku dawny zamek krzyżacki zaczął pełnić rolę więzienia dla kobiet. Obecnie całkowicie zatracił swój pierwotny styl i czeka na renowację. W sezonie letnim teren zamku wykorzystywany jest na różne wydarzenia kulturalne.
- Most z 1913 r. prowadzący ulicą Zamkową na dawną wyspę Jeziora Ełckiego. Będąc na moście warto zwrócić uwagę na lampy do oświetlenia gazowego;
- Zbór kościoła Chrześcijan Baptystów z 1905 r w Ełku, ul. 3 Maja;
- Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Ełku, ul. Słowackiego 28;
- Cerkiew Prawosławna Świętych Piotra i Pawła z 1958 r w Ełku, ul. Marii Konopnickiej;
- Cmentarz katolicki z poł. XIX wieku na ul. Pięknej, jeden z nielicznie zachowanych cmentarzy katolickich z tego okresu na terenie Mazur wschodnich;
- Muzeum Jeziora znajduje się w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Parkowej (obok plaży miejskiej). W 5-ciu akwariach o łącznej pojemności 5 tyś. litrów umieszczono rośliny i zwierzęta typowe dla mazurskich jezior. Są w nich: szczupaki, węgorze, płocie, okonie i raki. Ponadto w CEE znajdują się inne okresowe wystawy przyrodnicze.