Pierwszy kontakt z Gołdapią zaczynamy od centrum miasta i Placu Zwycięstwa.
Tu, znajdziemy miejsce na spacery i odpoczynek w parku miejskim, w którym znajdują się nie tylko alejki, ale także fontanna z pięknym mostkiem. Tuż obok nich stoi pomnik w hołdzie poległym za wolność i niepodległości z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. To malownicze miejsce przyciąga urokiem nie tylko gołdapian, ale również odwiedzających miasto turystów. Ulicami Słoneczną i Paderewskiego dojdziemy do ulicy Suwalskiej. Tutaj znajduje się odrestaurowana, zabytkowa wieża ciśnień dostępna dla zwiedzających. Na ostatnim piętrze wieży możemy odpocząć, napić się dobre j kawy i podziwiać panoramę miasta.
Z ulicy Kolejowej i 1-go Maja dojdziemy do Wczasowej, gdzie znajduje się budynek Sanatorium „Wital”. Gołdap ze względu na najczystsze w Polsce powietrze, niepowtarzalne walory klimatyczne oraz zasoby borowiny w 2000 roku uzyskała status uzdrowiska i specjalizuje się w leczeniu klimatyczno – borowinowym.
Warto zwrócić swoje kroki w kierunku ulicy Żeromskiego, gdzie znajduje się Kościół pw. NMP Matki Kościoła. Świątynia wzniesiona w latach 1570-1580 początkowo jako kościół ewangelicki (do roku 1945) w 1944 roku została poważnie zniszczona i dopiero w latach 80. XX wieku podjęto decyzję o jej odbudowie. Po ukończeniu odbudowy w 1992 roku kościół został ustanowiony konkatedrą diecezji ełckiej i utworzono przy nim nową parafię. Styl budowy konkatedry określa się jako neogotycki.
Ulicą Krótką, gdzie znajduje się Dom Kultury, następnie placem Zwycięstwa oraz przechodząc ulicą Królewiecką, dojdziemy do zbiegu ulic Szkolnej i Armii Krajowej, gdzie w 1823 roku wniesiona została synagoga. Był to stosunkowo niewielki budynek w zarysie kwadratowy, o długości ścian ok. 15 m z wejściem od strony południowej. W 1938 roku synagoga została podpalona przez nazistów podczas Nocy Kryształowej i wkrótce potem rozebrana. Współcześnie obok niezabudowanego miejsca, gdzie zlokalizowana była synagoga, znajduje się głaz z pamiątkową tablicą z napisem w języku polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim o treści: „Pamięci członków wspólnoty żydowskiej w Gołdapi”.
Z całkiem innej strony Gołdapi, od ulicy Wojska Polskiego dostrzeżemy Kościół pw. św. Leona i św. Bonifacego wybudowany w roku 1894 w stylu neogotyckim. Jego budowę rozpoczęto w 1891 roku. Jest jednym z ważniejszych zabytków Gołdapi. Kościół posiada trzy drewniane ołtarze oraz ambonę z baldachimem. Okna prezbiterium oraz głównego korpusu ozdabiają witraże. Kościół ten jako jedyny po wojnie nie został zniszczony.
Idealnym miejscem aktywnego wypoczynku jest Centrum Sportowo – Rekreacyjne Zajazd „Piękna Góra – Rudziewicz”. Oprócz noclegu i regionalnych pyszności takich jak kartacze, „Piękna Góra” oferuje zimą wyciągi narciarskie, a latem tor saneczkowy, na którym można jeździć na sankorolkach.
Warto wiedzieć, że w Gołdapi co roku w sierpniu odbywają się mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy, przyciągają miłośników tego dania oraz wszystkich turystów, którzy cenią czyste powietrze i niezwykłe miejsca, które kryją w sobie niejedną tajemnicę.