Spośród wielu atrakcyjnych zakątków Polski północno – wschodniej Ełk wyróżnia się niezwykłą urodą.
Natura szczodrze obdarzyła to miasto. Położone nad jeziorem ełckim i rzeką Ełk, otoczone wzgórzami i lasami, jest znakomitym miejscem na wypoczynek. Oprócz walorów przyrodniczych tego terenu warto zapoznać się z historią miasta oraz jego zabytkami.
Naszą wędrówkę po Ełku zaczynamy od ulicy Wąski Tor, gdzie możemy zapoznać się z historią Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Ten cenny zabytek techniki wybudowany w latach 1911 – 1918 cieszy ełczan i turystów. EKW, gwiżdżąc i posapując nadal, pełni swoją główną rolę – prowadzi przewóz osób. Wycieczki wagonami w stylu retro to m.in. zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, zabytkowej lokomotywowni i ekspozycji taboru. Podczas podróży można obserwować budynki stacyjne, mosty, rozjazdy, żurawie. Kierownik „ciuchci” proponuje przystanek na 21 km przejrzyście czystym jeziorem Nieciecz, a następnie piknik w miejscowości Sypitki. Wyjazd kolejką za miasto może być pięknym początkiem wędrówki pieszej, rowerowej lub nawet kajakowej (przewóz sprzętu należy uzgodnić przed zamówieniem pociągu).
Wracamy z Wąskiego Toru i kierujemy się na ulicę Armii Krajowej. Ciekawymi obiektami są tu secesyjne kamieniczki pod numerami 58, 42, 37, 35, 33, 25, 23. Warto również zatrzymać się przy budynku z 1896 roku, w którym do 1945 roku swoją siedzibę miał Reichbank, obecnie znajduje się tu Bank Gospodarki Żywnościowej. Budynek ten ze względu na pełnioną funkcję, jak większość obiektów rządowych, budowany był w pełnym powagi i surowym stylu. Następnym interesującym obiektem XIX-wiecznej architektury jest apteka. Jej charakterystycznie rzeźbione maski i elementy roślinne stanowią piękny przykład architektury stylu secesyjnego. Nieco dalej kolejny budynek typu rządowego – Poczta Główna wybudowana w 1881 roku.
Przystanek w spacerze proponujemy Państwu w parku miejskim, gdzie stoi pomnik ludowego poety mazurskiego Michała Kajki (1858-1940). Park ten do 1945 roku zwany był placem Królowej Luizy. Posadzono tu dwa dęby, aby uczcić pamięć cesarzy Wilhelma I i Fryderyka III. W centrum parku stoi zabytkowa fontanna i zdobione ławki. Nieco dalej ujrzeć można pomnik poświęcony Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę.
Interesującą bryłą architektoniczną jest siedziba Urzędu Gminy Ełk. Warto też zwrócić uwagę na budynek Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych zbudowany w stylu neogotyckim na przełomie 1857 i 1858 z charakterystycznymi dla gotyku pinaklami. Dawniej mieściło się tu Gimnazjum, które ukończył m.in. znany bojownik o polskość Gustaw Gizewiusz.
Piękną budowlą wybudowaną w latach 1847 – 1850 jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na tym miejscu do około 1525 roku stał kościół św. Katarzyny patronki Zakonu Krzyżackiego. Obecna świątynia posiada ornamentalną dekorację stylizowaną kaszubsko – mazursko. Ogromne wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Tuż przed kościołem stoi figura Pana Jezusa oraz krzyż wzniesiony na pamiątkę wbudowania Pierwszego Krzyża Misyjnego w 1948 roku.
Na dalszą wędrówkę zapraszamy w kierunku jeziora. Przeprawiając się przez most z 1910 roku dojdziemy do ruin zamku krzyżackiego wybudowanego tu niegdyś na wyspie w latach 1398 – 1406. Nadzór nad budową zamku sprawował ówczesny komtur, późniejszy wielki mistrz zakonu Ulrich von Jungingen. Początkowo funkcję zamku określono jako wywiadowczą, później pełnił on rolę obronną, a nawet służył jako więzienie dla kobiet. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, jednak jego fundamenty pokrywają się z planami fundamentów wybudowanego tu w XIV wieku zamku drewnianego.
Z wyspy wróćmy teraz do centrum.
Wojska Polskiego to główna ulica Ełku. Tutaj znajduje się Ełckie Centrum Kultury, na którego scenie grają aktorzy miejskich teatrów oraz odbywają się ciekawe wydarzenia jak Mazurskie Lato Kabaretowe MULATKA. Będąc w Centrum warto też obejrzeć najnowsze wystawy artystyczne proponowane przez galerie „Holl” i „Ślad”.
Wojska Polskiego jest najstarszą ulicą Ełku. Wspaniale zachowały się tu secesyjne kamieniczki o kunsztownych oknach przyciągających wzrok. Jak na główną ulicę miasta przystało, wita gości mnóstwem restauracji, pizzerii i lodziarni. Idąc w górę Wojska Polskiego, dojdziemy do ronda. Nieco dalej, na lekkim wzniesieniu ujrzymy zabytkową wieżę ciśnień z 1895 r., w której znajduje się muzeum o zagadkowej nazwie Muzeum Kropli Wody. Jeśli odważą się Państwo wspiąć na górę, nagrodą będzie niezapomniany widok rozpościerający się na panoramę miasta.
Kolejną interesującą ulicą jest ta, która nosi miano Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tu siedziba władz miejskich Ełku – warto przyjrzeć się temu budynkowi oddanemu do użytku w 1912 r. Przed nim stoi kamień, na którym widnieje wizerunek Pierwszego Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego (1867-1935). Po przeciwnej stronie ulicy ujrzymy budynek z czerwonej cegły z charakterystyczną wieżyczką z latarnią na szczycie. Budynek ten otwarto w 1905 r. jako szkołę dla dziewcząt, obecnie znajduje się tu I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Tuż obok, istniejąca tu od 1906 roku, siedziba Straży Pożarnej.
Ulica Piłsudskiego to centrum rekreacyjno – sportowe miasta. Znajduje się tu stadion miejski posiadający boisko sportowe piłkarskie, boisko żużlowe, boisko do piłki siatkowej oraz kort tenisowy. Tuż obok stadionu można skorzystać z wybudowanej w 1999 roku pływalni miejskiej posiadającej 104 m zjeżdżalnię, basen sportowy, basen rekreacyjny wyposażony w masaże wodne, wodospady, bicze wodne, dziecięcą zjeżdżalnię, jakuzzi, grotę lodową oraz podwodny sprzęt sportowy. Na terenie pływalni można również skorzystać z solarium, sauny suchej, parowej oraz sauny infra-red.
Idąc tropem obiektów sakralnych, warto podkreślić fakt, iż Ełk był zawsze splotem narodowości i różnorodności religii, kultury i obyczajowości. Mamy zatem cerkiew prawosławną przy ulicy Marii Konopnickiej, kościół Chrześcijan Baptystów przy ulicy 3 Maja oraz kościół Ewangelicko – Metodystyczny przy ulicy Słowackiego.
Niezwykłym wydarzeniem w prawie 600-letniej historii Ełku stały się odwiedziny Papieża Polaka – Jana Pawła II, który dn. 08.06.1999 roku odprawił uroczystą Mszę Św. na placu Sapera, później nazwanym placem Jana Pawła II. Pamiątką tej papieskiej pielgrzymki jest dla ełczan pomnik Ojca Św.
Podstawową, naturalną atrakcją miasta jest jego położenie wokół jeziora ełckiego. Korzystne usytuowanie sprawia, że mamy w mieście plażę miejską, camping i letnią scenę.
Jezioro i wysadzona wokół niego lipami promenada to urok miasta Ełk. Wspaniałym widokiem są tu pływające żaglówki, dzieci karmiące łabędzie oraz rybacy w swych łodziach czekający na okonia, szczupaka, sandacza a nawet suma. Przybrzeżne kawiarenki serwują pyszne dania, a wieczorami zapraszają na koncerty, szanty i dyskoteki. Jedna z nich znajduje się na wodzie.
Ponadto w Ełku czeka na Państwa wiele innych atrakcji takich jak możliwość uprawiania sportów wodnych, jazdy na rowerze czy też jazdy konnej.