Olecko – Zatyki – Rapa – Szeszki – Ełk – Olecko
Wycieczka jednodniowa – około 200 km
Wycieczkę rozpoczynamy w Olecku, skąd nie można wyjechać bez obejrzenia unikalnych zabytków tego miasta. Do jednych z nich należy dawny kompleks zamkowy z 1654 roku, którego ruiny pod koniec XIX wieku zostały usunięte, a na ich miejscu stanął w 1897 r. neogotycki budynek Starostwa Powiatowego. W czasie robót wykopaliskowych, prowadzonych w pierwszej połowie lat 80. XX wieku, od strony południowej budynku Starostwa odsłonięto fragmenty konstrukcji dawnego zamku z wyraźnie widoczną basztą narożną.
Innym, przyciągającym uwagę obiektem jest pomnik ofiar I wojny światowej z 1928 roku z całym kompleksem sportowym, rekreacyjnym i parkowym. Ten olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego Starosty dr Wachsmanna.
Z Olecka wyruszamy w kierunku Gołdapi. Przed Gołdapią zatrzymujemy się w zajeździe pod „Piękną Górą”, zwaną również „Gołdapskim Giewontem”. Stąd możemy wejść na szczyt i podziwiać uroczą panoramę okolic Gołdapi i pobliskich Szeskich Wzgórz. Podczas spaceru w centrum miasta możemy podziwiać dawną zabudowę mieszkalną i użytkową z XIX wieku oraz kościoły Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła oraz św. Leona. Warto również odwiedzić Muzeum Ziemi Gołdapskiej, w którym znajduje się wszystko, co jest związane z tym regionem. Po zwiedzaniu możemy się napić się kawy w kawiarni mieszczącej się w na szczycie Wieży Ciśnień. Oprócz degustacji pysznych potraw, można tu podziwiać panoramę miasta.
Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej w okolice Tatarskiej Góry. Kilka kilometrów od Gołdapi, w miejscowości Zatyki, znajduje się hodowla stanowiąca ewenement w skali regionu. Na około 300 ha ogrodzonej ziemi znajduje się hodowla danieli, jeleni, koników Przewalskiego, dzików – nazywana „Bezkrwawym Safari”.
Osoby, które nie preferują przebywanie ze zwierzętami mogą wybrać się do miejscowości Rapa oddalonej od Gołdapi o 35 km, aby zobaczyć grobowiec rodziny Farenheidów wybudowany na wzór egipskich piramid.
Dalej kierując się w stronę Olecka u podnóża Szeskiej Góry leży wieś Szeszki. W pobliżu znajduje się grodzisko „Stary Szaniec”, zachowały się tu ślady wału ziemnego, na którym wyrosły najbardziej okazałe cisy w rezerwacie.
W pobliżu Dubeninek znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich, poległych podczas I wojny światowej.
Dojeżdżamy do głównej drogi i kierujemy się w kierunku Ełku. Ełk jest miastem godnym poznania, chociażby ze względu na ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku położone na wyspie jeziora, zabytkowy most z 1913 r. lub zespół kamienic z XIX i XX wieku. Jest to miasto o barwnej kulturze, splatające wiele religii.
W centrum miasta znajdują sie dwa neogotyckie kościoły z XIX wieku. Przy obecnej ulicy Armii Krajowej mieściła się tu niegdyś synagoga. Po zwiedzaniu odpocząć możemy na ławce przy zabytkowej fontannie oraz postumencie Michała Kajki – mazurskiego poety, ustawionym w Parku Solidarności. Odwiedzając Ełk warto wybrać się do Muzeum Kropli Wody w Wieży Ciśnień powstałej w 1895 r., z której przy okazji podziwiać możemy panoramę miasta, Muzeum Jeziora znajdujące się w Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Zabytków Kolejnictwa, słynnej Ełckiej Kolejki Wąskotorowej. Warto wybrać się na przejażdżkę ta kolejką, ale na to już trzeba poświęcić więcej czasu.
Na obiad warto wybrać się do jednej z restauracji położonych nad ełcką promenadą. Na koniec wycieczki można jeszcze udać się na spacer wzdłuż brzegu jeziora. Na nocleg udajemy się do Olecka.