Urząd Gminy w Świętajnie
19-411 Świętajno 104
tel. (087) 521 54 43, 521 54 43, 521 54 65
fax (087) 521 54 65
ug@swietajno@pl
www.swietajno.pl
Gmina Świętajno zajmuje obszar 215 km2, z czego 57 km2 stanowią lasy, a 16 km2 jeziora i rzeki. Wieś gminną Świętajno zamieszkuje około 1000 mieszkańców. Znajduje się tu Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, kościół. Historia gminy sięga 1577 roku.
Do zabytków historycznych można zaliczyć: kościół, park dworski i budynek po byłej gorzelni w Cichym, pałac w Dunajku, dworek w Kijach oraz 23 wiejskie cmentarze. Teren gminy sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej, ze wskazaniem na turystykę prozdrowotną.
Brak zakładów przemysłowych i mały kontakt z głośnymi szlakami komunikacyjnymi, czyni ten teren cichym i sprzyjającym odpoczynkowi. Istnieje możliwość zaopatrzenia się w produkty kulinarne pochodzące z 15 gospodarstw ekologicznych funkcjonujących na terenie gminy. Baza 25 obiektów turystycznych i agroturystycznych oferujących noclegi, wyżywienie i inne atrakcje zapewnia wypoczynek zarówno w lecie jak i w zimie. Prawie wszystkie drogi lokalne i dukty leśne mogą być traktowane jako szlaki turystyczne piesze i rowerowe. W jeziorach i rzekach występują znacząco takie gatunki ryb jak: sieja- w jeziorze Krzywe, Świętajno, Łaźno; sandacz- Litygajno; sum- Dworackie, Świętajno, Muliste; leszcz- Świętajno; karp- Muliste; lin- Dudeckie, Świętajno, Muliste; kleń, jaź- Dworackie, Świętajno; szczupak, płoć, okoń, węgorz we wszystkich jeziorach i rzekach. Kompleksy leśne w okolicach Połomu i Wronek ze swoją różnorodnością biologiczną, stanowią bardzo dobry teren do zbierania grzybów i owoców runa leśnego.
W miejscowościach Świętajno, Giże, Kukówko, Wronki, Mazury, Chełchy, Ciche, Borki znajdują się boiska, na których można wraz z tamtejszą młodzieżą pograć w piłkę nożną i siatkową. Przy jeziorach Krzywe, Kukowino, Dudki, Dworackie Świętajno, Muliste, Stopka, Łaźno, Litygajno znajdują się gminne działki z dostępem do jeziora, umożliwiające łowienie ryb, czy spuszczanie sprzętu pływającego. W Świętajnie funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, który zapewnia wiele atrakcji oraz dostęp do internetu. Podobnie w Wiejskim Centrum Inicjatywy w Giżach, oprócz możliwości uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach i festynach agroturystycznych, można skorzystać z dostępu do internetu, oraz sali świetlicowej. Z internetu można również skorzystać w budynku po byłej szkole we Wronkach.
W miejscowości Giże- siedzibie stowarzyszenia agroturystycznego ,,Mazurska Kraina'' oraz Orzechówku można pojeździć zaprzęgami konnymi, tak w lecie jak i zimie, poobcować z konikami polskimi (tarpanami), wziąć udział w pieczeniu i degustacji chleba, łowieniu i smażeniu ryb, w biesiadach i ogniskach, popróbować wyrobów z mleka i jego przetworów, zrobić zdjęcie z rzeźbą chłopa z kubkiem mleka, symbolizującą wieś tematyczną , czyli ,,Mleczną wieś Giże'', bo taką ta wieś chce być.
Jeziora i rzeki sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na wodzie. Prawie w każdym gospodarstwie agroturystycznym można wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt pływający. Żeby skorzystać z niepowtarzalnych atrakcji spływu kajakowego Łaźną Strugą można wypożyczyć kajaki w Giżach. Różnorodność terenu gminy Świętajno sprawia że znajdują się tu siedliska i lęgowiska rzadko spotykanych gatunków zwierząt i ptaków, które mogą wskazać osoby do tego przygotowane.