Korzystając z pięknej pogody zapraszam na spacer "Wiewiórczą Ścieżką".
Idąc od strony Olecka, wzdłuż północnego brzegu Jeziora Oleckie Wielkie, w odległości 200 m. od mostu drogowego przez rzekę Legę, miniemy tablice informacyjne. W tym miejscu pod koniec XIX wieku , w czasie budowy ścieżki prowadzącej do kurortu „Liebchensruh” (kochany odpoczynek) zasypano podmokły teren tworząc dwie groble prowadzące do wyspy położonej przy linii brzegowej jeziora. Jest to jedyna wyspa na tym jeziorze. Długość wyspy wynosi 120 m, szerokość 45 m, a powierzchnia 0,36 ha.
Wyspę otacza torfowisko pokryte zbiorowiskami roślin bagiennych. Występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Widoczne są liczne stanowiska tataraku i pałki szerokolistnej. Wczesną wiosną, gdy poziom wody w jeziorze i torfowisku jest wyższy, w tym miejscu wyraźnie można zauważyć kształt podłużnej wyspy.
14 września 2022 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Kocham Olecko, w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Olecko, grupa uczestników wycieczki nadała jej nazwę „Wyspa Jaćwingów”.
Jaćwingowie byli dawnymi mieszkańcami tej ziemi do XIII wieku. Więcej o Jaćwingach.
Opuszczając wyspę i idąc groblą na wschód po prawej stronie na powierzchni jeziora możemy zauważyć grążele żółte (Nuphar lutea (L.) Sibth. & Sm.). Potem linia brzegowa jeziora skręca na południe w stronę „Dworku Mazurskiego”.
Z Google Play można pobrać za darmo mobilny przewodnik turystyczny "Olecko i okolice". Mobilny przewodnik turystyczny "Olecko i okolice" to propozycja zarówno dla przyjezdnych jak i mieszkańców, którzy chcieliby mieć szybki dostęp do zawsze aktualnych i przydatnych informacji lokalnych w swoim smartfonie. Aplikacja posiada wbudowaną bazę obiektów turystycznych i handlowo-usługowych oraz opisy szlaków turystycznych. W tej aplikacji dostępny jest opis trasy wokół Jeziora Oleckie Wielkie.
Proszę pobrać aplikację na swoje urządzenie korzystając z kodu QR, Google Play lub z adresu: http://mobilne.wm.pl/olecko
Proszę zainstalować aplikację na swoim telefonie.
1. Uruchomić aplikację i w lewym górnym roku otworzyć „Menu”.
2. W „Menu” wybrać pozycję "Szlaki".
3. Wśród „Szlaków” wybrać - "Wiewiórcza Ścieżka - trasa piesza".
4. Włączyć w swoim telefonie „Lokalizację” oraz ustawić lokalizację w aplikacji (w prawym górnym rogu).
5. Na podstawie punktów z mapy wybrać najbliższe oznaczone miejsce i odsłuchać tekst. Kierować się według wyznaczonej trasy.
Życzę ładnej pogody i miłego spędzenia czasu.
W galerii fotografii wykorzystano: Numeryczny model terenu otaczającego wyspę. (https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/)