Szczecinki - zespół kościoła ewangelickiego, obecnie rzymsko-katolicki p.w.Św.Stanisława Biskupa Męczennika (kościół murowany, plebania 1928.)
Lokalizacja
Szczecinki - zespół kościoła ewangelickiego, obecnie rzymsko-katolicki p.w.Św.Stanisława Biskupa Męczennika (kościół murowany, plebania 1928.)
Budowę kościoła w Sczeczinken - Szczecinkach rozpoczęto w 1926 roku. Wykonawcą była firma budowlana z Kowal Oleckich - Hans Susgin. Budowę zakończono w 1928 roku ( wtedy jako ewangelicki). Kościół na kamiennych fundamentach z czworokątną wieżą w nawie głównej. Szczyt wieży zwieńczony krzyżem z chorągiewka (widoczna data 1927/1928). Kościół konsekrowano 18 grudnia 1928 roku. Górna część wieży szachulcowa z łamanym dachem i z okiennicami po czterech stronach. Ciekawostką jest bezpośrednio przylegający do kościoła dom mieszkalny z budynkiem gospodarczym zwany pastorówka - dawniej zamieszkany przez miejscowego pastora. 16.07.1938 roku nazwę wsi zmieniono na Eichhorn
Przed kościołem pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej. Napis na pomniku: Einigkeit - znaczy jedność, zgodność.
W powiecie oleckim pierwsze pomniki upamiętniające ofiary I wojny światowej zaczęto wznosi po zakończeniu działań wojennych. Miały one najczęściej formy różnego typu obelisków upamiętniających mieszkańców wsi, poległych na frontach Wielkiej Wojny, w szeregach armii niemieckiej. Były to obiekty wolnostojące - także ustawiane na cmentarzach, czasami były to pamiątkowe płyty w kościołach. Na większości pomników znajdowały się tablice ze spisami nazwisko poległych.
Do 1945 r. były najczęściej centralnymi punktami społeczno - kulturalnych wsi, wokół których organizowano różnego typu uroczystości.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt