"Szlak puszczańskich jezior"
Lokalizacja
Przebieg trasy: Mazury (19 km. - trasa nie jest oznakowana).
Puszcza Borecka należy do najcenniejszych obszarów leśnych na Mazurach. Dominują w niej lasy, jednak znaczną powierzchnię, szczególnie we wschodniej części Puszczy, zajmują środowiska wodne. Znajduje się tu grupa pięciu jezior tworzących zwarty kompleks. Są to: Szwałk Mały, Szwałk Wielki, Piłwąg, Łaźno i Litygajno. Przez jeziora przepływa ciek będący górnym fragmentem rzeki Ełk.
W zlewni bezpośredniej wymienionych jezior znajdują się wsie Czerwony Dwór, Szwałk, Borki, Mazury i Rogojny. Zbiorowiska leśne Puszczy Boreckiej mają w pewnej mierze charakter naturalny. Do najbardziej naturalnych kompleksów przestrzennych Puszczy należy jednak zaliczyć ekosystemy wodne - głównie jeziora.
W niektórych z nich stwierdzono obecność kilku gatunków ramienic. Wszystkie one są wpisane na „Czerwoną listę roślin wymierających i zagrożonych w Polsce". Poza tym w jeziorach, np. Litygajno, występują rzadkie gatunki takie jak rdestnica nitkowata, rdestnica wydłużona, wolfia bezkorzeniowa, pływacz zwyczajny.
W wodach Puszczy żyje 26 gatunków ryb, wśród nich sieja, sielawa, szczupak, płoć, leszcz oraz gatunki obce rodzimej faunie, introdukowane do jezior, takie jak bieługa, amur biały, tołpyga pstra. Wszystkie gatunki flory i fauny są elementami przyrody ściśle ze sobą powiązanymi w poszczególnych ekosystemach wodnych, bagiennych i lądowych. Warto dbać o to, żeby żaden z gatunków organizmów występujących w obrębie Puszczy nie przestał istnieć.
Warto zatrzymać się tu na chwilę i przyjrzeć bujnej roślinności przybrzeżnej tworzącej szuwary. Rosną tu trzcina, kosaciec, tatarak, pałka. Nad powierzchnią wody unoszą się grzybień biały, grążel żółty. Pod wodą widać rdestnice, rogatki. Często można spotkać w tym miejscu rodziny łabędzi i różne gatunki kaczek. Patrząc w kierunku przeciwnym do nurtu rzeki można zobaczyć ptaki drapieżne polujące nad leżącym nieopodal Jeziorem Birek, które jest objęte ochroną w formie użytku ekologicznego
2. Drzewostan nasienny w Leśnictwie Mazury
W obniżeniu terenu po prawej stronie drogi w najniższej warstwie lasu rosną kosaćce, paprocie, liczne gatunki mchów w tym torfowiec. Na wyniesieniu po prawej stronie drogi znajduje się bardzo cenny drzewostan nasienny. Rosną tu piękne, dorodne modrzewie. W runie pod nimi wiosną obficie kwitną zawilce, przylaszczki, marzanka wonna. Jesienią można tu znaleźć różne gatunki grzybów jadalnych.
3. Ujęcie wody nad Jeziorem Szwałk Mały
Po lewej stronie drogi znajduje się podmokły las. Na wyżej położonym terenie po stronie parkingu rośnie grąd. W jego runie tuż obok parkingu występuje kopytnik o lśniących, zielonych liściach i kwiatach ukrytych tuż przy ziemi. Stojąc przy balustradzie ograniczającej parking można podziwiać piękne wzgórza rozciągające się na przeciwległym brzegu Jeziora Szwałk Mały.
4. Czerwony Dwór
W centrum wsi znajduje się siedziba nadleśnictwa, sklepiki spożywcze, kaplica oraz plac zabaw z boiskiem do gry w siatkówkę. Nad brzegiem Jeziora Szwałk Wielki można odpocząć na plaży z bardzo solidnym pomostem.
5. Leśny Zakątek
Na skrzyżowaniu dróg znajduje się kamienny pomnik, gdzie nieukoronowany orzeł po bratersku sąsiaduje z czerwoną gwiazdą, upamiętnia sowieckich dywersantów i ich polskiego dowódcę.
Niedaleko skrzyżowania dróg od wielu lat archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania cmentarzyska kurhanowego z okresu późnorzymskiego związanego z plemieniem Sudowów. Kilka kilometrów od tego miejsca w kierunku Boćwinki znajduje się kompleks szkółek leśnych obok których zlokalizowano ścieżkę dydaktyczną wraz z miejscem do odpoczynku.
6. Zamoście - mostek nad Łaźną Strugą
Z mostku na Łaźnej Strudze w Zamościu możemy obserwować rzeczkę wypływającą z Jeziora Łaźno i przelewającą swe wody do Litygajna. Jezioro Łaźno jest największym zbiornikiem w południowo-wschodniej części puszczy. Jest to jezioro rynnowe o długości ok. 11 kilometrów i szerokości 2 km. Powierzchnia lustra wody wynosi 572 ha, maksymalna głębokość - 18 m. Występują tu prawie wszystkie gatunki ryb spotykane na Mazurach
7. Borki - wieś między jeziorami Łaźno i Litygajno
Wieś Borki położona jest na wzniesieniu terenu między jeziorami. Znajduje się tu wiele domów letniskowych i gospodarstw prowadzących usługi agroturystyczne.
Projekt trasy rowerowej zrealizowano w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Olecku, Szkołą Podstawową w Mazurach, Nadleśnictwem Czerwony Dwór oraz Urzędem Gminy w Świętajnie.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt