Strona główna

 

Warsztaty 'FotoEkoTur" w Ełku

 

Wizyta studyjna w Szwecji

 
 

"Szlaki turystyczne EGO" w Gołdapi

 

"Szlaki turystyczne EGO" w Olecku

 

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku

 
 

 

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku

1 września - poniedziałek.
Pobyt w Ełku rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta i poznania jego zabytków. Dzięki temu mieliśmy możliwość podziwiania ełckich kamienic, uliczek, wieku pomników oraz Wieży Ciśnień. Naszą uwagę przykuła również miejscowa zieleń miejska, która jest tutaj bardzo bogata. Wśród wielu atrakcji tego dnia należy wyróżnić bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne zwane Efektem Halo. Owocem spaceru po mieście jest oczywiście szereg ciekawych fotografii.

2 września - wtorek.
Chociaż pogoda od samego rana była dość kapryśna, my, pełni zapału wybraliśmy się w kolejną trasę, którą zaczęliśmy od wizyty na Żabim Oczku. Jest to małe jezioro, niezwykle piękne i uwielbiane przez Ełczan i osoby zamieszkujące pobliskie tereny.
Stamtąd udaliśmy się do małej miejscowości, mianowicie Nowej Wsi Ełckiej, gdzie fotografowaliśmy stary, dzisiaj już nie działający młyn wodny na rzece Ełk.
Następnym celem wtorkowej wyprawy były Prostki, potem piesza trasa w stronę Bogusz, słynących ze słupa Granicznego Prus. Słup ten został postawiony w 1545 roku na styku granic Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia był drewniany, barokowy kościół w Ostrykole. W okolicy rosła grupa wiekowych dębów.

3 września - środa.

Trasę zaczęliśmy od prawie dwugodzinnego pobytu w Starych Juchach. Pod jednym z zabytków, którym jest kościół pochodzący z 1586 roku mieliśmy przyjemność spotkać się z panem sekretarzem Jarosławem Franczukiem, który opowiedział nam historię Starych Juch oraz przedstawił nam informacje o miejscowości. W Starych Juchach widzieliśmy również Głaz Narzutowy, znajdujący się po lewej stronie torów kolejowch. Legenda mówi, iż był niegdyś ołtarzem ofiarnym, na którym Jaćwingowie składali ofiary swoim bożkom. Głaz ten zaliczany jest do największych na terenie Mazur. Uznany został w okresie przedwojennym za pomnik przyrody. Później udaliśmy się do Grabnika. Zobaczyliśmy tam obelisk upamiętniający ofiary I Wojny Światowej. Następnie podążając wzdłuż linii brzegowej jeziora Sunowo do dotarliśmy do wsi Mołdzie. Tam skręciliśmy na południe, udając się do Pilchowej Góry. Tu znajduje się mało znany, schowany wśród drzew cmentarz żołnierzy poległych podczas działań wojennych w okresie 1914-1918. Ostatnim punktem wyjazdu był cmentarz w Bartoszach. Zadziwił nas ogormem budowli oraz spoczywających tam ludzi.
Wieczorem zorganizowaliśmy wieczór integracyjny, gdzie wraz z przyjaciółmi z Rosji bawiliśmy się wspólnie przy kareoke.

4 września - czwartek
 Czwartek był dniem zatytułowanym "Dookoła jeziora Selment Wielki". Drogę rozpoczęliśmy od wizyty w ełckim nadleśnictwie w Mrozach Wielkich. Korzystając z uprzejmości pana Andrzeja Pieli- leśniczego, dowiedzieliśmy się o gatunkach drzew uprawianych w szkółce leśnej oraz o zwierzynie występującej w okolicznych lasach.
Następnie przemierzyliśmy kilkadziesiąt kilometrów przez wsie znajdujące się wokoło Selmentu... Zaczynając od wyżej wspomnianych Mrozów Wielkich poprzez Koziki i Wiśniowo Ełckie aż do Szelig, zatrzymując się wcześniej na dłuższą chwilę w Sordachach i Sypitkach.
Obejrzeliśmy stary młyn wodny przerobiony na elektrownię oraz szkołę podstawową, w której mieści się Muzeum Osobliwości. Po obiedzie wspólnie wybraliśmy się na kręgle i świetnie się bawiliśmy.

4 września - czwartek

Czwartek był dniem zatytułowanym "Dookoła jeziora Selement Wielki". Drogę rozpoczęliśmy od wizyty w ełckim nadleśnictwie w Mrozach Wielkich. Korzystając z uprzejmości pana Andrzeja Pieli- leśniczego, dowiedzieliśmy się o gatunkach drzew uprawianych w szkółce leśnej oraz o zwierzynie występującej w okolicznych lasach.
Następnie przemierzyliśmy kilkadziesiąt kilometrów przez wsie znajdujące się wokoło Selmentu... Zaczynając od wyżej wspomnianych Mrozów Wielkich poprzez Koziki i Wiśniowo Ełckie aż do Szelig, zatrzymując się wcześniej na dłuższą chwilę w Sordachach i Sypitkach.
Obejrzeliśmy stary młyn wodny przerobiony na elektrownię oraz szkołę podstawową, w której mieści się Muzeum Osobliwości.
Po obiedzie wspólnie wybraliśmy się na kręgle i świetnie się bawiliśmy.

5 września - piątek.


Dzisiaj był ostatni dzień naszych podróż po terenach w okolicy miasta Ełk.
Podążając żółtym szlakiem odwiedziliśmy Płociczno i jezioro o tej samej nazwie, Miluki z jeziorem Haleckim i rzeką Ełk/Legą oraz plażę nad Jeziorem Łaśmiady w Malinówce. Podróż zakończyliśmy wizytą w Woszczelach oraz w Chrzanowie, gdzie byliśmy na cmentarzu w I i II Wojny Światowej. Wieczorem każdy miał szansę rekreacji na wojskowej hali sportowej.


V Dożynki Powiatowe 2008

W niedzielę, 7 września, odbyły się V Dożynki Powiatowe oraz II Festiwal Ciast. W tym roku gościliśmy w Starych Juchach. Dopisała pogoda (przynajmniej do koncertu grupy Nana), przybyli niemal wszyscy zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Powiatu Ełckiego.

W tegorocznym konkursie wieńców dożynkowych udział wzięło szesnaście prac. Komisja konkursowa miała wyjątkowo trudne zadanie. Dlatego zdecydowano się na rozstrzygnięcie nietypowe i podzielono wieńce na dwie kategorie: wieńce tradycyjne i kompozycje. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


wieńce tradycyjne:
1. miejsce - Skomack Wielki, Gm. Stare Juchy "Młodzi aktywni",
2. miejsce - Gorczyce, Gm. Prostki,
3. miejsce - Prostki,
wieńce – kompozycje:
1. miejsce - Zawady Ełckie, Gm. Stare Juchy,
2. miejsce - Pistki, Gm. Ełk,
3. miejsce - Długosze, Gm. Prostki.

Na nagrody za wieńce poszczególne samorządy przeznaczyły następujące kwoty: Starostwo Powiatowe w Ełku – 4000 złotych, gmina Stare Juchy – 2000 złotych, gmina Kalinowo – 500 złotych, gmina Ełk – 500 złotych. Ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu dodatkowe 2000 złotych obiecała pani wójt gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska-Kawałko.

W konkursie na najsmaczniejsze ciasto wygrał makowiec z kruszonką pani Ewy Gumińskiej ze Starych Juch. Jury, któremu przewodniczył wicestarosta Ryszard Skawiński, doceniło również ciasto orzechowe pani Heleny Penkiewicz z Prostek i placek babuni z owocami pani Ireny Szymanowicz w Ełku. - Cieszę się, że aż dziesięć gospodyń odważyło się na zaprezentowanie swoich umiejętności kulinarnych – mówi wicestarosta Ryszard Skawiński.

Przybyli na stadion w Starych Juchach ełccy rolnicy, oprócz ciast, mogli również skosztować kartaczy i grochówki. Liczne konkursy z nagrodami, zabawy i występy artystyczne umilały czas naszym gościom aż do burzy, która zakończyła imprezę tuż przed koncertem grupy Nana. Więcej informacji: [ www.powiat.elk.pl  ]

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku - galeria 1 

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku - galeria 2 

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku - galeria 3 - zakończenie 

"Szlaki turystyczne EGO" w Ełku - galeria 4 - dożynki 

W konkursie na najładniejszą fotografię warsztatów laureatką została Alicja Onoszko.

 

Lista uczestników warsztatów:
Babska Barbara, Balcerek Kasper, Bochkovskaya Kseniya, Chlebus Ewelina, Dziczkowska Wioleta, Kostyleva Viktoriya, Milewski Szymon, Mokanu Evgeniya, Murzyn Paweł, Nawrocka Justyna, Nikolaeva Darina, Onoszko Alicja, Pieloch Natalia, Poniatowska Maja, Rafało Katarzyna, Remiszewska Róża, Retel Łukasz, Szczodruch Iwona, Tylenda Radosław.
Kadra: 
Andryszczyk Adam, Czernek Szymon Jerzy, Dutkiewicz Ryszard Franciszek, Borowa Helena, Kubareva Tatyana, Kunicki Józef, Kurczewska Joanna, Milewska Elżbieta, Snarski Waldemar, Żukowski Paweł.

 
   

J. Kunicki Starostwo Powiatowe w Olecku Ostatnia zmiana: 08-09-2008