Wirtualny przewodnik po krainie EGO Ełk Gołdap Olecko Mazury
wersja graficzna | polski | english | deutsch | Русский
 
Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku z kaplicą krzyża i kapliczkami

Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku z kaplicą krzyża i kapliczkami

Budowę kościoła rozpoczęto w 1859 roku. Świątynia została wykonana z cegły w stylu neogotyckim. Kościół poświęcono w 1861 roku, zaś w 1862 roku konsekrował go ks. bp Antoni Frenzl. Prawa parafialne Olecko uzyskało w marcu 1871 roku. Strzelisty dach wieży dobudowano w 1907 roku.

We wnętrzu znajduje się ołtarz neogotycki, jednokondygnacyjny, drewniany z w 1903 roku. Nastawa trójosiowa; na osi centralnej tabernakulum, nad nim edikula z malowanym przedstawieniem Chrystusa i aniołów adorujących monstrancję; zwieńczenie stanowi rzeźbione przedstawienie Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem. No osiach bocznych rzeźbione sceny Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania. Obok Godne uwagi są okna o ostrych łukach.
Obok kościoła znajduje się kapliczka z krzyżem dębowym w środku, ustawionym w 1960 roku. 10 września 1981 roku po nabożeństwie wierni wychodzący z kościoła zauważyli sączące się z drewnianego krzyża „krople krwi”. „Krwawienie” trwało do końca listopada 1981 roku. 2 marca 1982 „krwawienie” ponowiło się. Od tego wydarzenia wierni pielgrzymują do krzyża. Od 13 maja 1994 roku to miejsce kultu – Diecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego.


Kliknij aby pobrać plik
KMZ - Olecko - kościół kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
w Olecku 3D