Wirtualny przewodnik po krainie EGO Ełk Gołdap Olecko Mazury
wersja graficzna | polski | english | deutsch | Русский
 
Wycieczka Ełk-Olecko-Gołdap_Ełk
Ełk – Olecko – Gołdap – Ełk
Wycieczka jednodniowa – ok. 140 km

Wyruszamy z Ełku w kierunku północnym do Olecka. Po drodze mijamy zabytkowy kościół w Stradunach wybudowany w latach 1736-1738 oraz pozostałości trzech cmentarzy.
W miejscowości Gąski znajdują się drewniane chałupy, charakterystyczne przykłady mazurskiego budownictwa ludowego oraz wiadukt nad byłą Olecką Koleją Wąskotorową. Dojeżdżamy do Olecka gdzie warto pospacerować po rynku, który zachował zabytkowy układ urbanistyczny oraz odwiedzić XIX wieczny kościół w stylu neogotyckim. Miłośnicy sportu powinni odwiedzić „Park Hindenburga” – kompleks sportowo, rekreacyjno, parkowy z ok. 1927r. Osoby preferujące aktywny wypoczynek znajdą dla siebie wiele atrakcji na plaży miejskiej, która charakteryzuje się drewnianą skocznią i molo. Do dyspozycji turystów są ścieżki spacerowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Przed wyjazdem z Olecka warto zatrzymać się na smaczny obiad np. w Restauracji Astra przy ulicy Partyzantów 7 gdzie smacznie i tanio można skosztować mazurskich przysmaków m.in. kartaczy, kiszki ziemniaczanej i pierogów z grzybami prosto z tutejszych lasów dla osób szukających bardziej wyrafinowanych dań polecamy restaurację Hotelu SPA & Coloseum. Na trasie do Gołdapi przejeżdżamy przez Kowale Oleckie w których znajduje się cmentarz niemiecki z I wojny światowej. Dojeżdżamy do Gołdapi, już na początku uwagę przyciąga „Gołdapski Giewont”  - Piękna Góra jeden z najatrakcyjniejszych punktów widokowych na Mazurach z którego możemy podziwiać piękno krajobrazu Szeskich Wzgórz. W zależności od pory roku można tu skorzystać z wciągów narciarskich oraz z toru saneczkowego czynnego całorocznie.
W centrum miasta możemy zobaczyć pozostałości dawnej zabudowy mieszkalnej i użytkowej z XIX w. Po spacerze warto odpocząć przy filiżance gorącej kawy i kawałku świeżego domowego ciasta w Wieży Ciśnień na której szczycie znajduje się kawiarnia z tarasem widokowych na panoramę miasta.
    Osoby, które zamierzają w Gołdapi pozostać nieco dłużej powinny zwiedzić jej okolice a przede wszystkim odwiedzić Puszczę Rominicką, która oprócz pięknej przyrody zachwyca bogatą historią, Mosty w Stańczykach tzw. Akwedukty Północy oraz wybrać się na Bezkrwawe Safari znajdujące się u podnóży Tatarskiej Góry, gdzie spotkać można stada dzikich zwierząt tj. dziki, daniele, jelenie. W drodze powrotnej do Ełku warto nieco zboczyć z trasy i zatrzymać się przy punkcie widokowym mieszczącym się pomiędzy wsią Gąski a Przytuły, z którego podziwiać możemy piękna panoramę na jezioro Przytulskie. Po powrocie do Ełku trochę czasu można powięzić na spacer po promenadzie ełckiej biegnącej wzdłuż jeziora.