Wirtualny przewodnik po krainie EGO Ełk Gołdap Olecko Mazury
wersja graficzna
|
polski
|
english
|
deutsch
|
Русский
AKTUALNOŚCI
O projekcie "egoturystyka.pl..."
O projekcie "Wirtualny przewodnik..."
Powiaty
Audio przewodniki
Szlaki turystyczne
Kraina EGO 3D
Instrukcja do modeli trójwymiarowych
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
Budynek Starostwa Powiatowego w Ełku
Szkoła Artystyczna w Ełku
Wieża Ciśnień w Ełku
Drewniany kościół w Ostrymkole
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Grabniku i pomnik w Grabniku
Kościół NMP Matki Kościoła w Gołdapi
Muzeum Ziemi Gołdapskiej
Wieża ciśnień w Gołdapi
Mosty w Stańczykach
Piramida w Rapie
Kościół p. w. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich
Grobowiec rodziny Steinertów w Zakałczu Wielkim
Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku
Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku z kaplicą krzyża i kapliczkami
Molo ze skocznią w Olecku
Pomnik żołnierski w Olecku.
Budynek dawnego starostwa powiatowego w Olecku
Budynek dawnego ratusza w Olecku
Kościół w Wieliczkach.
Kościół p. w. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie
Ciekawe miejsca
Spotkania z przyrodą
Ścieżki przyrodnicze
EGO podróże
EGO aktywnie
EGO pasje
Kraina EGO stereoskopowo
Jaćwingowie
Linki
Facebook
Pogoda w EGO
Sprawdź stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza
Kontakt
Archiwum
RODO
Deklaracja dostępności
Kalendarium wydarzeń
«
Kwiecień 2021
»
Pn
Wt
Sr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Strona główna
>
Kraina EGO 3D
Kraina EGO 3D
Instrukcja do modeli trójwymiarowych
Nie znają Państwo programu Google Earth? Nie wiedzą jak włączyć plik KMZ aby móc obejrzeć model 3D - Zapraszamy do krótkiej instrukcji która krok po kroku wyjaśni podstawowe zagadnienia.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
Pierwszy drewniany kościół u zbiegu obecnych ulic Armii Krajowej i Wojska Polskiego wzniesiony został w XV wieku. Wielokrotnie niszczony, odbudowany w stylu neogotyckim w latach 1847-1850 jako świątynia protestancka. Swój ostateczny charakter zawdzięcza renowacji przeprowadzonej w latach 60-tych ubiegłego wieku. Posiada ornamentalną dekorację w stylu kaszubsko-mazurskim. Duże wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa.
Budynek Starostwa Powiatowego w Ełku
Budynek obecnego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego został zaprojektowany w styczniu 1912 roku. Z tyłu budynku znajdował się ogród. Architektura budynku bezstylowa łącząca w detalu architektoniczne style historyczne z modernizmem – duże okna i przeszklone werandy.
Szkoła Artystyczna w Ełku
Do podstawowych zadań Szkoły Artystycznej w Ełku należy realizacja celów z zakresu upowszechniania kultury poprzez animację społeczno-kulturalną. Po kilku latach renowacji i modernizacji zabytkowej kamienicy z 1919 roku przy ul. Armii Krajowej 21, w grudniu 2007 roku oddano obiekt do użytku. Odnowiona Szkoła Artystyczna rozpoczęła swoje funkcjonowanie wiosną 2008 roku. Realizuje program w zakresie Szkoły Muzycznej I-go i II-go stopnia oraz programy przedmiotów artystycznych: plastyka z wiedzą o sztuce, balet, taniec, teatr, film.
Wieża Ciśnień w Ełku
Wieża Ciśnień jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Ełku. Zbudowana została w 1985 roku. Była kiedyś urządzeniem umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę pitną, którą pozyskiwano z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie około 4 km od miasta. Wodę gromadzono w zbiorniku retencyjnym, skąd tłoczono ją 7-kilometrowym przewodem do wieży.
Drewniany kościół w Ostrymkole
Kościół powstał w miejscu spalonej w 1656 roku przez Tatarów ewangelickiej świątyni. Dzisiejszy, barokowy wygląd pochodzi z czasu odbudowy kościoła, to jest z 1667 roku. Ta drewniana świątynia, obecnie rzymskokatolicka, kryje w swojej konstrukcji wiele ciekawostek.
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Grabniku i pomnik w Grabniku
Nazwa miejscowości pochodzi od staropruskiego słowa „grabnis”, które oznacza drzewo buk. Drewniany kościół został wzniesiony w latach 1565-1566. Podczas najazdu w połowie XVII wieku Tatarzy spalili wieś, ale kościół ocalał. Z biegiem lat został on rozebrany. Z pierwotnej budowli pozostały fundamenty i podpiwniczenie wieży. Na tych fundamentach w 1865 roku postawiono nowy, obecnie istniejący kościół.
Kościół NMP Matki Kościoła w Gołdapi
Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła został wzniesiony w centrum Gołdapi w latach 1570-1580. Początkowo kościół ewangelicki (do roku 1945). W 1944 roku został poważnie zniszczony i dopiero w latach 80. XX wieku podjęto decyzję o odbudowie świątyni. Po ukończeniu odbudowy w 1992 roku kościół został ustanowiony konkatedrą diecezji ełckiej i utworzono przy nim nową parafię..
Muzeum Ziemi Gołdapskiej
W obecnych budynkach Muzeum Ziemi Gołdapskiej funkcjonuje od 26 lutego 2008 r. Jednak historia jego powstania sięga roku 1962, kiedy to młody geograf – Mieczysław Ratasiewicz rozpoczął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 1. Jako miłośnik tej ziemi, za swój obowiązek uznał dokumentowanie zmian tutaj zachodzących oraz kolekcjonowanie wszystkiego, co z tym terenem było związane. Skupił wokół siebie grupę dzieci i młodzieży, która z pasją zajęła się zbieraniem wszelkiego rodzaju przedmiotów i pamiątek.
Wieża ciśnień w Gołdapi
Wieża Ciśnień z przełomu XIX i XX wieku to jedna z nielicznych zabytkowych budowli znajdujących się w mieście. Wzniesiona została w 1905 roku przez gdańską firmę „A. W. Muller” i stanowiła element miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta. Wieża zbudowana została z czerwonej cegły ceramicznej – na rzucie w kształcie koła, w parterze zewnętrzne lico ścian ukształtowano w formie sześciokąta.
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach o wysokości 32 metrów i długości 150 metrów zbudowane na początku XX wieku nad doliną Błędzianki, zwane są Akweduktami Północy lub Akweduktami Puszczy Rominckiej. Mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych w Polsce (nieczynna linia kolejowa Gołdap – Żytkiejmy – 31 km). Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach.
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie zwana jest też grobowcem pruskiej rodziny von Fahrenheid. Została ona wzniesiona na początku XIX wieku według projektu Bartela Thorwaldsena. Grobowiec jest wysoki na blisko 16 m, jego podstawa ma kształt kwadratu o boku 10 m. Zbudowano go z polnego kamienia wykończonego czerwoną cegłą.
Kościół p. w. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich
Dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki został zbudowany w latach 1566-1574, szczyt wschodni z 1646 roku, zaś wieża z 1698 roku. Odrestaurowany został w 1876 roku
Grobowiec rodziny Steinertów w Zakałczu Wielkim
Pośród zapomnianego cmentarza ewangelickiego w Zakałczu Wielkim ukryta jest kaplica rodziny Steinertów z kryptą grobową z około 1860 roku. W odróżnieniu od piramidy w Rapie grobowiec w Zakałczu Wielkim przypomina duży sześcian. Grobowiec został zbudowany z czerwonej cegły pokrytej tynkiem. Całość wieńczy wypukły dach. Na podłodze umieszczono krzyż z napisem „Marta Steinert (1863-1891)”. Wewnątrz złożone są dwa ciała – jedno z nich to Martha Steiner.
Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku
Pierwszy kościół, ewangelicko-augsburski, w Olecku wzniesiono około 1560 roku wkrótce po nadaniu praw miejskich Marggrabowej (tak wówczas nazywano Olecko). Kościół stał na niewielkim wzniesieniu, zwanym Wzgórzem Kościelnym. W 1945 roku został całkowicie zniszczony przez wojska sowieckie. 24 września 1981 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku z kaplicą krzyża i kapliczkami
Budowę kościoła rozpoczęto w 1859 roku. Świątynia została wykonana z cegły, w stylu neogotyckim. Kościół poświęcono 1 grudnia 1861 roku, a 27 sierpnia 1862 konsekrował go ks. bp Antoni Frenzl. Prawa parafialne Olecko uzyskało w marcu 1871 roku. Cel licznych pielgrzymek 14 września do “krwawiącego” krzyża misyjnego.
Molo ze skocznią w Olecku
Molo ze skocznią zbudowano nad jeziorem Oleckim Wielkim około 1930 roku. Jest ono częścią centrum sportowo-rekreacyjno-kulturalnego w Olecku obejmującego kompleks obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W jego skład wchodzą także kamienna półrotunda – pomnik, stadion z urządzeniami sportowymi. W 2004 roku dokonano remontu i przebudowy obiektu. Molo i skocznię przywrócono do dawnej świetności wzorując się na starych fotografiach. Od wielu lat molo na końcu, którego znajduje się wysoka, biała wieża jest symbolem miasta, które w pełni korzysta z walorów pięknego położenia nad jeziorem.
Pomnik żołnierski w Olecku.
Centralnym obiektem parku miejskiego położonego nad Jeziorem Oleckim Wielkim jest pochodzący z 1927 roku pomnik – mauzoleum, poświęcony żołnierzom niemieckim poległym w czasie bitew mazurskich toczonych w okolicy Olecka w 1914 roku. Pomnik zbudowany z kamiennych bloków ma kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami. Góruje nad placem, z którego do mauzoleum prowadzą szerokie schody.
Budynek dawnego starostwa powiatowego w Olecku
W miejscu dawnego Starostwa Powiatowego w Olecku w czasach staropruskich było grodzisko. Później Krzyżacy zbudowali pałacyk myśliwski. Historia mówi, że w 1560 roku spotkał się tu książę Albrecht z królem Zygmuntem Augustem. Od 1654 roku w tym miejscu istniał zamek – siedziba starostów książęcych. W 1822 roku zamek spłonął całkowicie i nie został już odbudowany.
Budynek dawnego ratusza w Olecku
W tym miejscu ratusz w Olecku jest od 1560 roku, czyli od założenia miasta. Po kilku pożarach w XVII wieku został odbudowany. A po zburzeniu w 1816 roku już za rok został ponownie odbudowany. W latach 2009-2010 przeprowadzono gruntowny remont ratusza, zmieniając dach i elewację zewnętrzną.
Kościół w Wieliczkach.
Pierwszy kościół zbudowano tu w 1552 roku, lecz został on spalony przez Tatarów w roku 1656. Po szybkiej odbudowie (do 1658 r.) kościół zburzył w 1674 r. silny huragan. Obecny barokowy kościół z modrzewia powstał w 1677 r. i jest to najstarszy drewniany kościół na Mazurach. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz ze sceną ukrzyżowania, rzeźbiony przez Schoebla z Marggrabowej (1708 r.).
Kościół p. w. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie
Pierwszy kościół w Świętajnie zbudowano w 1581 roku, cztery lata po utworzeniu tutaj parafii ewangelickiej. Kościół, podobnie jak wiele w okolicy, został zniszczony w czasie najazdów tatarskich w XVII wieku. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach parafii była epidemia dżumy, szalejąca w całych Prusach Książęcych w latach 1709-1711. O rozmiarach epidemii w Świętajnie może świadczyć fakt, że na 38,5 włók ziemi aż 35 pozostawało pustych po przejściu zarazy.